Daily Archives: 26 Απριλίου 2024

Στις 3 Απριλίου 2024 στο 7ο Γυμνάσιο Αθηνών, πραγματοποιήσαμετην εκπαιδευτική επίσκεψη με μαθητές Β Γυμνασίου στο Μουσείο αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας «Κοτσανά». Η μετακίνηση έγινε πεζή. Στο μουσείο μας περίμενε ξεναγός, μας ξενάγησε και μας εξήγησε διάφορες εφευρέσεις των αρχαίων Ελληνων βασισμένες πάνω στον αέρα, στη φωτιά, στη θερμότητα, στο νερό.
Οι μαθητές μας ήταν ενθουσιασμένοι, πήραν μέρος σε πειράματα,απαντούσαν σε ερωτήσεις σύμφωνα με τις γνώσεις τους πάνω στα Μαθηματικα και τη Φυσική. Είδαμε εφευρέσεις όπως το 1ο ρομπότ, το 1ο ξυπνητήρι, τη μαγική κούπα, τη μαγική κανάτα, τα 1α σήματα Μορς τον 1ο κινηματογράφο, ανυψωτικες μηχανές λίθων και μαρμάρων, μηχανές πολέμου με ρίψη φωτιων, το 1ο συναγερμό πόρτας, τον 1ο υπολογιστή με το μηχανισμό των Αντικυθήρων και πολλές άλλες εφευρέσεις.
Εντυπωσιαστηκαμε από το πνεύμα των αρχαίων Ελλήνων, την εξυπνάδα, την ευφυΐα τους, την τεχνολογία σε κατασκευές και εφευρέσεις παρόμοιες με τη σύγχρονη τεχνολογία μας, αλλά με πολύ απλά υλικά, ξύλο, μέταλλο, πηλό. Επιστρέψαμε στο χώρο του σχολείου μας με πολύ όμορφες εικόνες και εντυπώσεις!!

Συνοδοί καθηγητές
Κελέσης Ανδρέας
Λέλλου Γεωργία

Στις 16 Νοεμβρίου 2023 στο 7ο Γυμνάσιο πραγματοποιήσαμετην εκπαιδευτική επισκεψη στο Ευγενιδειο ίδρυμα με μαθητες Β Γυμνασίου.
Η μετακίνηση έγινε πεζή και με τη χρήση του λεωφορείου 550.
Η επίσκεψη αυτή είχε δύο μέρη.
Στο πρώτο παρακολουθήσα με στο εργαστήριο Φυσικής πειράματα, από εκπαιδευτικούς Φυσικής, πάνω στους τρεις νόμους του Νεύτωνα.Οι μαθητές συμμετείχαν βιωματικά και με απαντήσεις πάνω σε ερωτήσεις που τους έγιναν.
Στο δεύτερο μέρος παρακολουθήσαμε την ταινία «Η ιστορία της γης»
στην τεράστια αίθουσα προβολών με τον υπέροχο θόλο, με γρήγορες εναλλαγές εικόνων, χρωμάτων, ήχων με πρωτότυπη παρατήρηση στο Θόλο, που υποβοηθαει τη μάθηση. Η ταινία δείχνει την εξέλιξη της γης μέσω της κλιματικής αλλαγής στον πλανήτη μας, την ομορφιά του πλανήτη μας και πως να προστατέψουμε τη Γη που είναι το «Σπίτι μας». Μετά επιστρέψαμε στο χώρο του σχολείου μας, με τον ίδιο τρόπο που πήγαμε. Οι μαθητές μας ηταν ενθουσιασμένοι από τις γνώσεις και τις εικόνες που αποκομισαν από τη διπλή εκπαιδευτική μας επίσκεψη στο Ευγενιδειο Ίδρυμα.

Συνοδοί καθηγητές
Λέλλου Γεωργία