Monthly Archives: Ιανουαρίου 2023

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ

Στο πλαίσιο των δράσεων του σχολικού έτους 2022-2023 στο σχολείο μας, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 16/12/2022 φιλανθρωπικό bazaar.

Έγινε μια γιορτή αγάπης, ανθρωπιάς και αλληλεγγύης στην οποία συμμετείχαν μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς με γνώμονα την ανιδιοτελή προσφορά και την αγάπη προς το συνάνθρωπο.

Οι μαθητές μας εργάστηκαν με προθυμία και αφιέρωσαν μεγάλο μέρος από τον ελεύθερο χρόνο τους, προσφέροντας τις μοναδικές δημιουργίες τους στο bazaar, ενώ οι γονείς/κηδεμόνες συνέβαλαν με κάθε τρόπο σε αυτή τη γιορτή τόσο υλικά όσο και ηθικά!

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια:

• Στις εκπαιδευτικούς, Ανδρομάχη Καταφυγιώτη, Γεωργία Λέλλου και Φανή Βαλσαμάκη για την άψογη διοργάνωση!
  • Στους μαθητές /τριες για τη συμμετοχή τους και την προσφορά τους!
  • Στους γονείς/κηδεμόνες που βοήθησαν με κάθε τρόπο!

Οι μαθητές μας έζησαν μια σπουδαία εμπειρία στο πλαίσιο του περιπάτου με λεωφορεία που πραγματοποιήθηκε κατά το μήνα Δεκέμβριο. Οι τάξεις Α& Β μετέβησαν στη Ραφήνα, ενώ η Γ΄στην παραλία Ν. Μάκρης. Εκεί, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ξεκουραστούν και να απολαύσουν το όμορφο τοπίο!

Το 7ο Γυμνάσιο Αθηνών , στις 23/11/2022 επισκέφτηκε το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο με συνοδούς καθηγητές την κα Βαλσαμάκη ,την κα  Γαβριλιάδη , τον κο Μπουρούτη και την κα Καστανά . Οι μαθητές της Α Γυμνασίου του σχολείου μας στα πλαίσια  του μαθήματος της Ιστορίας που διδάσκονται ήρθαν σε επαφή με τον Κυκλαδικό και Μινωϊκό πολιτισμό , την αρχαία ελληνική τέχνη και γλυπτική .   Επιπλέον, το 7ο Γυμνάσιο θα συμμετέχει με τους μαθητές της Α Γυμνασίου, στο  πρόγραμμα συνεκπαιδευσης με το ΕΝΕΕΓΥΛ Νάξου με θέμα την Αρχαία Αθήνα και έτσι οι μαθητές με επίσκεψη τους στο Μουσείο εμπλούτισαν τις γνώσεις τους για την αρχαία Ελλάδα με διαδραστικό τρόπο.

ΕΘΝΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Ιανουαρίου 2023