Monthly Archives: Νοεμβρίου 2021

Τη Δευτέρα 15 Νοεμβρίου 2021 μαθητές από το σχολείο μας πραγματοποίησαν  επισκέψη στο Μουσείο Γουλανδρή στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος (» Η Σύγχρονη Τέχνη μας εμπνέει και μας ταξιδεύει σε μουσικά μονοπάτια») που θα υλοποιηθεί τη φετινή σχολική χρονιά με σκοπό την ανάδειξη της τέχνης και την προσέγγισή της από την οπτική γωνία των παιδιών.

Τα οφέλη από τέτοιες δράσεις είναι πολλαπλά, αφού οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με σπάνια έργα τέχνης, όπως του Van Gogh,  El Greco, Monet, Παρθένη, Τσαρούχη και άλλων σπουδαίων καλλιτεχνών, να τα εξερευνήσουν και να ανακαλύψουν τι γίνεται στο πίσω μέρος των καμβάδων.

Οι μαθητές μας επέστρεψαν κατενθουσιασμένοι, με πολλές εμπειρίες, έτοιμοι να εργαστούν δημιουργικά για το συγκεκριμένο πρόγραμμα!ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ 3 ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ 1

Το σχολείο μας πραγματοποίησε την Τετάρτη 10 Νοεμβρίου 2021, τον 2ο περίπατο του σχολικού έτους. Οι μαθητές της Α΄και Β΄τάξης επισκέφθηκαν το Αθλητικό Κέντρο του Αγ. Κοσμά όπου είχαν τη χαρά να αθληθούν σε ομάδες και να παίξουν διάφορα παιχνίδια. Οι μαθητές της Γ΄τάξης επισκέφθηκαν το Πάρκο του Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος» όπου περιηγήθηκαν στους χώρους του και απόλαυσαν το πολύ όμορφο περιβάλλον του.

Αναμφισβήτητα, ο περίπατος που πραγματοποιήθηκε ήταν λίαν εποικοδομητικός, γιατί συνέβαλε στην άμβλυνση της μονοτονίας και των πιέσεων της καθημερινότητας, καθώς τα παιδιά επέστρεψαν ανανεωμένα, με τις καλύτερες εντυπώσεις, γεμάτα με νέες βιωματικές εμπειρίες στην ομαδικότητα και στη συνεργασία!

Την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2021 οι μαθητές μας συμμετείχαν στον 82ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στα Μαθηματικά  «Ο ΘΑΛΗΣ» που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς.

Επίσης, η συμμετοχή των μαθητών σε τέτοιου είδους διαγωνισμούς αποτελεί μια μοναδική εμπειρία, η οποία τους πλαταίνει τη σκέψη και διευρύνει τους ορίζοντες.

Για όλους τους παραπάνω λόγους αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές που συμμετείχαν στη δοκιμασία, αλλά και στους μαθηματικούς του σχολείου μας, Ν. Κουρή, Ελ. Βάντη και Δ. Σταθόπουλο, που οργάνωσαν τη διαδικασία!

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ-ΣΧ. ΕΤΟΣ 2021-2022-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας  γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 4710/12-10-2021 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 126316/Δ2/06- 10-2021 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2021-2022». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2021-2022 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας καθορίζεται ως εξής:

Για την Α” τάξη Γυμνασίου:

μία (1) ώρα Φυσική

Σύνολο έντεκα (11) ώρες.

Για την Β” τάξη Γυμνασίου:

μία (1) ώρα Φυσική,

μία (1) ώρα Χημεία

Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

Για την Γ” τάξη Γυμνασίου:

μία (1) ώρα Φυσική,

μία (1) ώρα Χημεία

Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

Αιτήσεις μπορείτε να συμπληρώσετε, αφού ανοίξετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Οι αιτήσεις θα αποσταλούν ηλεκτρονικά στο e-mail του σχολείου έως την Τετάρτη 10-11-2021 και ώρα 11:00π.μ.

Νοεμβρίου 2021
« Οκτ   Δεκ »