Monthly Archives: Φεβρουαρίου 2023

Στις 14 Φεβρουαρίου 2023 η Γ τάξη του σχολείου μας παρακολούθησε τη θεατρική παράσταση «Ελένη» του Ευριπίδη στο θέατρο  «Κνωσσός», στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας, καθώς τα παιδιά διδάσκονται την ομώνυμη τραγωδία.

Την επόμενη μέρα έγινε συζήτηση στην τάξη για την παράσταση, με βάση τις γνώσεις των παιδιών για το αντίστοιχο μάθημα. Τα παιδιά αξιολόγησαν πολύ θετικά την εμπειρία τους και εξέφρασαν γνώμες και επισημάνσεις για το σκηνικό, τους ρόλους και τη μουσική της παράστασης, όπως προβλέπει η θεματολογία του συγκεκριμένου μαθήματος.

Μ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ 3 ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ 4 ΑΣΤΕΣΚΟΠΕΙΟ 2αθητές της Γ Γυμνασίου  επισκέφθηκαν το Αστεροσκοπείο Πεντέλης , όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Περί Ανέμων και Υδάτων». Εκεί είχαν την ευκαιρία να μάθουν :

να κατανοούν έναν μετεωρολογικό χάρτη,

πως δημιουργείται μια καταιγίδα,  ένας ανεμοστρόβιλος και ένας κεραυνός

και μέσα από πολύ ενδιαφέροντα πειράματα να εμπεδώσουν τη δημιουργία βροχής, τον σχηματισμό των νεφών και τη σάρωση ενός ψυχρού μετώπου.

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι, με απόφαση του Περιφερειάρχη Αττικής, κλειστά θα είναι αύριο Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου όλα τα δημόσια και ιδιωτικά σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Αττικής λόγω των δύσκολων καιρικών συνθηκών. Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν μέσω Webex.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 6-2-2023

Φεβρουαρίου 2023