Monthly Archives: Μαΐου 2021

Την Δευτέρα 28 Ιουνίου 2021 θα διεξαχθούν οι εξετάσεις για την εισαγωγή  στα Πρότυπα Γυμνάσια και τα μη συνδεδεμένα Πρότυπα Λύκεια της χώρας και την Πέμπτη 24 Ιουνίου 2021 θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για τα Πειραματικά Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια.

Για τη συμμετοχή σε οποιαδήποτε από τις δύο διαδικασίες, οι γονείς και κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών υποβάλλουν αίτηση από τις 28 Μαΐου έως τις 17 Ιουνίου 2021 στο σύνδεσμο

μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης Δημόσιας Διοίκησης.

Για περισσότερες πληροφορίες πιέστε ΕΔΩ.

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του 7ου Γυμνασίου Αθηνών,

Ενόψει της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων από 10/5/2021, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

α). Ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές/τριες δύο φορές την εβδομάδα προ Δευτέρας και Πέμπτης και πριν από την έναρξη των μαθημάτων (έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση των μαθητών στην σχολική μονάδα).

β). Θα πρέπει άμεσα να προμηθευτείτε ΔΩΡΕΑΝ από φαρμακείο αυτοδιαγνωστική δοκιμασία ελέγχου (self-test) με την επίδειξη του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) του παιδιού, του Προσωρινού Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΠΑΜΚΑ) ή του Προσωρινού Αριθμού Ασφάλισης και Υγειονομικής Περίθαλψης Αλλοδαπού (ΠΑΑΥΠΑ) και της αστυνομικής σας ταυτότητας ή οποιουδήποτε άλλου εγγράφου ταυτοποίησης.

γ). Μπορείτε να προμηθευτείτε το πρώτο διαγνωστικό τεστ (self-test) από την Τετάρτη 5/5/2021 και το δεύτερο από τη Δευτέρα 10/5/2021.

Τα self-test γίνονται στο σπίτι σύμφωνα με τις οδηγίες των ενημερωτικών φυλλαδίων, με την επίβλεψη των γονέων/ Κηδεμόνων των μαθητών.

δ). Δήλωση του αποτελέσματος:

Ως γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών πρέπει να επισκεφτείτε την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr/ και αφού επιλέξετε την κατηγορία «Σχολική Κάρτα για Covid-19» με την χρήση των κωδικών σας (taxisnet), θα ακολουθήσετε την παρακάτω διαδικασία:

Ÿ Αρνητικό Αποτέλεσμα self-test è Θα εκτυπώσετε από την ηλεκτρονική πλατφόρμα, την σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος.

Ÿ Θετικό Αποτέλεσμα self-test è Θα εκτυπώσετε από την ηλεκτρονική πλατφόρμα την σχολική κάρτα θετικού αποτελέσματος και εντός 24 ωρών πρέπει να πάτε σε μια δημόσια δομή (από αυτές που υπάρχουν στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr) για δωρεάν επαναληπτικό έλεγχο.

Εάν ο επαναληπτικός έλεγχος είναι αρνητικός, θα πάρετε σχετική βεβαίωση από τη δημόσια δομή, την οποία θα προσκομίσει ο μαθητής επιστρέφοντας στην σχολική μονάδα.

Εάν ο επαναληπτικός έλεγχος είναι θετικός, ο μαθητής παραμένει σε κατ’οίκον περιορισμό, ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Την «Σχολική Κάρτα για Covid-19» θα την έχει ο μαθητής/τρια μαζί του μέχρι το επόμενο self-test και θα την επιδεικνύει (δε θα την παραδίδει) στον εκπαιδευτικό της πρώτης ώρας ή σε περίπτωση που ζητηθεί επίδειξή της από εκπαιδευτικό του σχολείου, από το Διευθυντή ή τις Υποδιευθύντριες.

Σε περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, δε θα γίνεται δεκτός/ή, θα λαμβάνει απουσία και θα απομακρύνεται από την σχολική μονάδα με ευθύνη των γονέων.

ε). Χειρόγραφες Βεβαιώσεις:

Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της σχολικής κάρτας για Covid-19, αυτή μπορεί να συμπληρωθεί και να υπογραφεί και χειρόγραφα από εσάς τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών.

Μαΐου 2021
« Μαρ   Ιουν »