Monthly Archives: Ιανουαρίου 2022

Αγαπητοί γονείς/ κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι:

• οι μαθητές, εμβολιασμένοι και μη, όσων σχολείων βρίσκονταν σε αναστολή λειτουργίας την προηγούμενη εβδομάδα λόγω κακοκαιρίας, θα πρέπει να προσέλθουν τη Δευτέρα έχοντας πραγματοποιήσει ένα επιπλέον σελφ τεστ έως 24 ώρες πριν, επομένως να κάνουν τρία (3) την εβδομάδα 31/1-4/2. Τα σελφ τεστ, επομένως, στα σχολεία που παρέμειναν κλειστά την εβδομάδα που πέρασε, θα πραγματοποιηθούν έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (31/1), της Τρίτης (1/2) και της Παρασκευής (4/2).

Υπενθυμίζεται ότι:

• Ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη.
  • Βεβαίωση αρνητικού self test οφείλουν να φέρουν όλοι οι μαθητές από 4 έως 18 ετών.
  • Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που φοιτούν σε δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζουν τη δήλωση και το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα edupass.gov.gr, από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19.

ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΥΠΑΙΘ, 29-01-2022: https://www.minedu.gov.gr/news/51263-29-01-22-dienergeia-self-test-gia-tin-evdomada-31-1-4-2

Αύριο, Τετάρτη 26/1/2022, δεν θα πραγματοποιηθεί τηλεκπαίδευση στις περιοχές στις οποίες τα σχολεία παραμένουν κλειστά λόγω της κακοκαιρίας.

Σας ενημερώνουμε ότι αύριο Τρίτη 25/01/2022 δε θα πραγματοποιηθεί τηλεκπαίδευση.

ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 24 ΚΑΙ 25-01-2022

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Κατ΄αρχάς σας ευχόμαστε χρόνια πολλά με υγεία, δύναμη και αισιοδοξία το 2022.

Επιπροσθέτως,σας ενημερώνουμε ότι με βάση το νέο υγειονομικό πρωτόκολλο για την προστασία από τη λοίμωξη COVID-19 για τα σχολεία (ΦΕΚ 7, 06-01-2022), από 10/01/2022 ισχύουν τα παρακάτω:

• Όλοι ανεξαιρέτως οι μαθητές, εμβολιασμένοι, νοσήσαντες και ανεμβολίαστοι, θα προσέρχονται στο σχολείο με αρνητικό αποτέλεσμα αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας(self test).
  •  Την πρώτη εβδομάδα από 10-14 Ιανουαρίου θα διενεργηθούν υποχρεωτικά τρία σελφ τεστ, τα οποία θα πραγματοποιηθούν  έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1).

Η διάθεση των των σελφ τεστ θα γίνει από τα φαρμακεία μέχρι και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου

• η δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr (και όχι στην πλατφόρμα του self-testing.gov.gr), από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19
  • Self test θα πραγματοποιούνται εφεξής δύο φορές την εβδομάδα, από όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες (εμβολιασμένους, νοσήσαντες και ανεμβολίαστους).
  •  βεβαίωση αρνητικού self test οφείλουν να φέρουν όλοι οι μαθητές
  • η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική, τόσο στους εσωτερικούς όσο και στους εξωτερικούς χώρους του σχολείου, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα

Από τη Διεύθυνση

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 5Στο πλαίσιο των δράσεων του σχολικού έτους 2021-2022 στο σχολείο μας, οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 17/12/2021 φιλανθρωπικό bazaar.

Έγινε μια γιορτή αγάπης, ανθρωπιάς και αλληλεγγύης στην οποία συμμετείχαν μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς με γνώμονα την ανιδιοτελή προσφορά και την αγάπη προς το συνάνθρωπο.

Οι μαθητές μας εργάστηκαν με προθυμία και αφιέρωσαν μεγάλο μέρος από τον ελεύθερο χρόνο τους, προσφέροντας τις μοναδικές δημιουργίες τους στο bazaar, ενώ οι γονείς/κηδεμόνες συνέβαλαν με κάθε τρόπο σε αυτή τη γιορτή τόσο υλικά όσο και ηθικά!

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια:

• Στις εκπαιδευτικούς, Ανδρομάχη Καταφυγιώτη και Φανή Βαλσαμάκη για την άψογη διοργάνωση!
  • Στους μαθητές /τριες για τη συμμετοχή τους και την προσφορά τους!
  • Στους γονείς/κηδεμόνες που βοήθησαν με κάθε τρόπο!

Στις 26/11 και 3/12/2021 τα τμήματα Γ2, Γ3 και Γ4 του σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας, επισκέφθηκαν το Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου, απόλαυσαν τις μοναδικές συλλογές του και αποκόμισαν γνώσεις ιδιαίτερα χρήσιμες για την εκπαιδευτική διαδικασία.

Για μια ακόμη φορά  οι μαθητές μας επέστρεψαν κατενθουσιασμένοι, γεμάτοι βιώματα και αξέχαστες εμπειρίες!

Ιανουαρίου 2022
« Δεκ   Φεβ »