Monthly Archives: Δεκεμβρίου 2021

ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ 1 ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ 2    Τα τμήματα Β4 και Β5 του σχολείου    μας στις 16 και 30/11 πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος και παρακολούθησαν τα παρακάτω εκπαιδευτικά προγράμματα:

1. «Το κλίμα αλλάζει»

2. «Πολιτισμός και Πράσινο».

Οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στον Μετερεωλογικό Σταθμό του ΚΠΙΣΝ και με εργαλείο το πείραμα και την παρατήρηση ανακάλυψαν πώς ο άνθρωπος έχει επηρεάσει το κλίμα σε παγκόσμιο επίπεδο ενώ εξοικειώθηκαν με τις αρχές του βιοκλιματικού σχεδιασμού και την εφαρμογή τους στην καθημερινή λειτουργία.

Στη συνέχεια μέσα από μια ευρύτερη περιήγηση στο Πάρκο γνώρισαν την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική και λειτουργία των διαφορετικών χώρων πρασίνου, ανακάλυψαν τους τρόπους της καλλιτεχνικής αξιοποίησης του δημόσιου φυσικού περιβάλλοντος και εμπνεύστηκαν ως προς τη σύνδεση Τέχνης -Φύσης- Κοινωνίας.

Η επίσκεψη πρόσφερε μια μοναδική και ξεχωριστή εμπειρία!

Την Πέμπτη 25/11/2021 η Α΄τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο με μεγάλη επιτυχία.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις αίθουσες του Μουσείου, όπου γνώρισαν δείγματα του κυκλαδικού και μυκηναϊκού πολιτισμού. Είδαν εκθέματα της αρχαϊκής και κλασικής εποχής, όπως αγάλματα, αγγεία και χρηστικά αντικείμενα. Στην αίθουσα της Σαντορίνης θαύμασαν τις υπέροχες τοιχογραφίες που βρέθηκαν στο Ακρωτήρι της Θήρας με τα τα ζωντανά χρώματα και σχέδια. Τέλος, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με δείγματα του αιγυπτιακού πολιτισμού (σαρκοφάγους, αγγεία.κ.τ.λ.).

Αρχηγός : Κάραλη Κερασία

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Βακαλοπούλου Β., Γιαννακοπούλου Ελ., Βάντη Ελ., Γουλής Φ.

Δεκεμβρίου 2021
« Νοε   Ιαν »