7ο Γυμνάσιο Αθηνών

Έχοντας μια μικρή εμπειρία από τα προηγούμενα χρόνια στη θεατρική ομάδα του σχολείου, μας γεννήθηκε η επιθυμία να προσφέρουμε, μέσα από ένα καινούριο θεατρικό έργο, νέες εμπειρίες και συναισθήματα σε μας τους ίδιους αλλά και στους άλλους. Και μέσα από τις καταστάσεις που ζήσαμε, πράγματι καταφέραμε να εμπλουτίσουμε τον εσωτερικό μας κόσμο με πρωτόγνωρα συναισθήματα, που μπορεί ποτέ να μην είχαμε την ευκαιρία να εκδηλώσουμε. Καταφέραμε, παριστάνοντας άλλους χαρακτήρες, να γνωρίσουμε τους εαυτούς μας και να γίνουμε ακόμα καλύτεροι και όλα τα παιδιά, που προσπαθήσαμε μαζί για ένα τέτοιο αποτέλεσμα, αναπτύξαμε ιδιαίτερες σχέσεις. Ναι, παραδεχόμαστε ότι υπήρξαν και δύσκολες στιγμές που όμως οι καλές τις έχουν σκεπάσει πια. Και μπορούμε να πούμε ότι το έργο αυτό μπήκε από την αρχή στις καρδιές μας και μας γοήτευσε γιατί όχι μόνο διαδραματίζεται σε μια φτωχή και όμορφη πλακιώτικη αυλή, αλλά και γιατί μέσα από την παλιά εποχή που αναφέρεται βγαίνουν στοιχεία της σημερινής. Θελήσαμε… προτείναμε… ξεκινήσαμε… προσπαθήσαμε… χαρήκαμε αλλά και απογοητευτήκαμε… ζήσαμε… καταφέραμε…Για μας αυτό που μετράει δεν είναι μόνο αυτό που βλέπετε μπροστά σας, αλλά όσα έχουν προηγηθεί…!!!

Η θεατρική ομάδα του σχολείου

Κατά τη σχολική χρονιά

2001-2002